Sanktuarium Maryjne w Piasecznie

  • win_1
  • win_4

    We wrześniu 2018 r. obchodzić będziemy 50. rocznicę koronacji Figury Matki Boskiej Piaseckiej. Aktu koronacji dokonał kardynał Karol Wojtyła

  • win_2
  • win_5

    We wrześniu 2018 r. obchodzić będziemy 50. rocznicę koronacji Figury Matki Boskiej Piaseckiej. Aktu koronacji dokonał kardynał Karol Wojtyła

  • win_3
  • win_6

    We wrześniu 2018 r. obchodzić będziemy 50. rocznicę koronacji Figury Matki Boskiej Piaseckiej. Aktu koronacji dokonał kardynał Karol Wojtyła

MSZE ŚW. W SANKTUARIUM

 

w niedziele

  • godz. 7.45 (Kaplica filialna w Rakowcu),
  • godz. 9.00, 10.30 i 16.00 w kościele parafialnym

dni powszednie

  • godz. 18.00 w kościele parafialnym

więcej informacji

Szlak Sanktuariów Maryjnych Pomorza

Sanktuaria Maryjne znajdujące się na trasie Szlaku są wyjątkowe ze względu na wartości religijne, kulturowe i historyczne. Od wielu lat stanowią miejsca pielgrzymek wielu wiernych, są również lokalnymi atrakcjami turystycznymi. Najstarsze z nich – Piaseczno – ma ponad 600-letnią historię. W każdym z nich znajdują się wyjątkowe zabytki, na przykład figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z XIV wieku (Piaseczno), figurka Matki Bożej Pocieszenia z 1380 r. oraz ołtarz główny ozdobiony gotycką rzeźbą Trójcy Świętej z 1420 r. (Lubiszewo Tczewskie).

 

 

Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie

Sanktuarium w Swarzewie znane jest z cudownej gotyckiej figury Matki Bożej, pochodzącej prawdopodobnie z XV w., umieszczonej w neogotyckim kościele z 1880 roku. Wewnątrz kościoła znajduje się neogotycki ołtarz, z podnoszonym i opuszczanym obrazem Madonny Tronującej z Dzieciątkiem. Za obrazem umieszczono na tronie koronacyjnym z 1937 roku, cudowną figurkę Matki Bożej Swarzewskiej, Patronki Rybaków.

Innymi cennymi zabytkami świątyni są m.in. obraz-mapa z XVII w. przedstawiający Zatokę Pucką oraz kościoły w Swarzewie, Helu i Pucku, gotycka Pieta, barokowy ołtarz z alabastru oraz polichromie ścienne wykonane w okresie międzywojennym.

Mieszkańcy Półwyspu Helskiego pielgrzymują do Swarzewa w dniu 15 lipca na uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej. Natomiast pielgrzymi z Rumi, Redy, Gdyni i dawnych powiatów wejherowskiego i puckiego przybywają do sanktuarium w drugą niedzielę po uroczystości Matki Boskiej Siewnej.

zdjęcie 1

zdjęcie 2

zdjęcie 3

zdjęcie 4

Sanktuarium Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie

Sanktuarium w Piasecznie jest najstarszym miejscem kultu maryjnego na Pomorzu, które od ponad 600 lat przyciąga kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów rocznie. Obiektem czci w Piasecznie jest figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, którą wykonano z drewna lipowego, prawdopodobnie na przełomie lat 70 – tych i 80 – tych XIV w. W 1968 roku łaskami słynącą Figurę Matki Jedności ukoronował papieskimi koronami ówczesny metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła.

Figura umieszczona jest w głównym ołtarzu tutejszego, gotyckiego kościoła wybudowanego przez Krzyżaków w 1348 r. Świątynia została zniszczona podczas wojen szwedzkich, następnie odbudowana dzięki staraniom króla Jana III Sobieskiego.

Trójnawowy kościół wypełnia bogate wyposażenie w stylu renesansowym, barokowym, rokokowym. Są to m.in. ołtarz główny, ambona, chrzcielnica, ołtarz św. Józefa, ołtarz Matki Boskiej Szkaplerznej i chór.

Kilkaset metrów na południe od kościoła, w miejscu objawienia maryjnego, znajduje się ołtarz polowy i studnia z cudowną wodą.

Sanktuarium piaseckie wpisane zostało przez Papieża Pawła VI w dnia 21 listopada 1967 r. do ogólnokościelnego Spisu Miejsc Łaskami Słynących.

zdjęcie 1

zdjęcie 2

zdjęcie 3

zdjęcie 4

 

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lubiszewie Tczewskim

Parafia pw. Świętej Trójcy w Lubiszewie Tczewskim jest najstarszą parafią Pomorza Nadwiślańskiego, powstałą w 1198 r. Obiektem kultu w Lubiszewie jest łaskami słynąca figurka Matki Bożej Pocieszenia z 1380 r. Figura została ukoronowana koronami papieskimi w dniu 31 sierpnia 1997 r. przez biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę. W tym samym czasie w Lubiszewie ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

W kościele zachowało się ponadto wiele cennych zabytków w stylu gotyckim, rokokowym i barokowym. Są to między innymi: ołtarz główny ozdobiony gotycką rzeźbą Trójcy Świętej (1420 r.), ambona w kształcie łodzi rybackiej z orłem trzymającym w szponach kartusz (druga połowa XVIII w.), chrzcielnica z figurką biblijnego Jonasza (XVIII w.), konfesjonał (XVIII w.) oraz średniowieczne kropielnice, wykonane z granitu (XIV-XV w.).

W świątyni znajduje się także dar Ojca Świętego – Jana Pawła II, świeca papieska z 2003 roku.

Z lubiszewskiego kościoła pochodzi również figura Matki Bożej Szafkowej z 1400 roku, która po otwarciu przedstawia obraz Trójcy Świętej. Obecnie figura znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie.

zdjęcie 1

zdjęcie 2

zdjęcie 3

 

Sanktuarium Kalwaryjskie w Wielu

Neobarokowy kościół parafialny pw. Św. Mikołaja w Wielu, został wybudowany w latach 1904 – 1906. Wraz z przylegającym do niego cmentarzem został wpisany na listę zabytków województwa pomorskiego 4 czerwca 1998 r.

Kalwaria Wielewska powstała nieco później, w latach 1915-1925, z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Józefa Szydzika, według projektu monachijskiego architekta Theodora Mayra. Kalwaria Wielewska to oprócz Kalwarii Wejherowskiej, drugi tego typu obiekt na Pomorzu Gdańskim.

Kalwaria składa się z 23 obiektów: 14 kaplic, 6 dzieł rzeźbiarskich, ambony, świętych schodów i pustelni. W dniu 1 lipca 1998 r. została wpisana do rejestru zabytków województwa pomorskiego.

zdjęcie 1

zdjęcie 2

zdjęcie 3

zdjęcie 4

zdjęcie 5

 

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Kościerzynie

W Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin mieszczącym się w wybudowanym na początku XX w. kościele farnym, obiektem kultu jest pochodzący z XVII w. obraz Matki Bożej. Obraz jest kopią wizerunku Matki Boskiej Śnieżnej, który znajduje się w Rzymie w Bazylice Santa Maria Maggorie. W 1970 r. w kościele farnym utworzono sanktuarium maryjne, natomiast w 1998 r. obraz Matki Bożej Królowej Rodzin ukoronowano koronami papieskimi.

zdjęcie 1

zdjęcie 2

zdjęcie 3

zdjęcie 4

zdjęcie 5

zdjęcie 6

 

Zobacz na Facebooku