MSZE ŚW. W SANKTUARIUM
w niedziele
dni powszednie
NOWENNA KOCIEWSKA
Peregrynacja Figury Matki Bożej Piaseckiej, Królowej Pomorza i Matki Jedności
do dekanatów Kociewia
w ramach przygotowania do Jubileuszu
50. rocznicy koronacji Figury MB
Co dobrze byłoby wcześniej przygotować...
1. Podium do Figury Matki Bożej Piaseckiej
Wymiary feretronu, na którym znajduje się Figura MB: 50x50 cm. Wysokość Figury razem z feretronem: 135 cm. Ciężar feretronu i Figury: 8 kg.
2. Wyznaczyć osoby do modlitw (opcjonalnie) i niesienia Figury.
3. Wręczyć organiście „Ceremoniał Nawiedzenia”.
4. Ćwiczyć pieśni piaseckie (jeśli możliwe). Możemy dostarczyć modlitewniki do parafii wcześniej, by wierni mieli z czego śpiewać.
5. Wybrać 5 próśb/podziękowań (z każdej parafii) spośród napisanych przez wiernych. One zostałyby odczytane podczas nabożeństwa dekanalnego (jeśli w takiej formie zostanie ustalone z ks. prowadzącym)
6. Przygotować parafię na Nawiedzenie.
7. W niedziele poprzedzające ogłosić wiernym, że będzie można zakupić modlitewniki piaseckie, różne pamiątki i zaopatrzyć się wodę ze Źródełka MB dla chorych.
Ceremoniał elektroniczny będzie dostępny do 1 lipca 2018 roku
Wprowadzenie
Sanktuarium Maryjne w Piasecznie przeżywa w tym roku swój wielki Jubileusz 50. rocznicy koronacji Łaskawej Figury Matki Bożej Piaseckiej, Królowej Pomorza i Matki Jedności. Z tej racji w parafii podjęliśmy wiele inicjatyw w celu jak najlepszego duchowego przygotowania się do tego wydarzenia. Koronacji dokonał wówczas kardynał Karol Wojtyła w niedzielę 8 września 1968 roku. W tym roku Mszy św. jubileuszowej, celebrowanej 9 września o godz. 10.30, przewodniczył będzie J. Em. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. Piaseczno jest najstarszym pomorskim sanktuarium maryjnym. Dlatego pragniemy, aby Matka Boża była znana i kochana na całym Pomorzu, a szczególnie na Kociewiu.
Dziękujemy Księdzu Proboszczowi, że zechciał przyjąć peregrynującą po Kociewiu kopię Figury MB do swojej parafii. Księdzu Dziekanowi, że będzie przewodniczył wspólnemu dekanalnemu spotkaniu.
Figurze Matki Bożej będzie towarzyszył kapłan, który będzie sprawował pieczę nad Figurą oraz nabożeństwem czuwania Dekanatu. Tego dnia będzie spełniał rolę kustosza.
Księgę Celebracji przekazujemy w tym celu, aby ułatwić przygotowanie i samo spotkanie z Matką Bożą z Piaseczna. Jest to tylko propozycja, która może być zmodyfikowana przez Przewielebnych Księży. Jestem bardzo wdzięczny za pomoc i zaangażowanie w szerzenie kultu Matki Bożej Piaseckiej. Niech Bóg błogosławi, a Maryja wspiera wszelkie poczynania duszpasterskie w parafii Księdza Proboszcza.
ks. Andrzej Ossowski
kustosz piasecki
Program wprowadzenia Figury MB do kościoła.
1. Oczekiwanie i wprowadzenie.
Wierni wraz z księdzem proboszczem oczekują na przybycie samochodu - kaplicy przed kościołem. Przybycie Figury Matki Bożej przed bramę kościoła na kwadrans przed pierwszą Mszą św. Wprowadzenie i ustawienie na przygotowanym wcześniej miejscu (należy wyznaczyć cztery osoby do niesienia Figury). Podczas procesji wniesienia śpiewana jest pieśń do MB. Po ustawieniu przedstawiciele parafii i Ksiądz Proboszcz witają Figurę MB w parafii.
2. Przywitanie przez dzieci. (propozycja)
Matko Boża, Królowo Pomorza.
Mamo Jezusa i świętych w niebie
Mamusiu Stasia, Zosi, Marcinka i moja.
Przybyłaś dzisiaj do naszej parafii
z duchowej stolicy Kociewia.
z najstarszego sanktuarium na Pomorzu
przybyłaś z Piaseczna
Cieszymy się, że jesteś z nami
Prosimy prowadź nas w życiu
i daj to czego potrzebujemy
abyśmy mogli być zawsze z Tobą w niebie
3. Przywitanie przez młodzież. (propozycja)
Bogurodzico, Piękna Pani z Piaseckiego kościoła.
Witamy Ciebie serdecznie w naszej parafii i w naszym dekanacie. Przybywasz do nas, aby nam powiedzieć: „uczyńcie wszystko, co powie wam Mój Syn”. A bardzo często nam młodym wydaje się to niedorzeczne, co mówi Jezus i Kościół. Tak, jak dziwne było to dla tych co mieli zanieść wodę na stoły weselne w Kanie Galilejskiej. Jednak posłuszeństwo Jezusowi, spowodowało, że dokonał się cud. My tez pragniemy Ciebie w Twoim posłuszeństwie Maryjo naśladować. Aby i w naszym życiu zdarzały się cuda. Ucz nas Matko mądrych wyborów, wrażliwego serca i prawego sumienia. Pomóż zaprojektować drogę życia w oparciu o talenty otrzymane od Boga. Chcemy tak jak Ty Maryjo przez to spotkanie dzisiaj w naszej wspólnocie parafialnej nauczyć się mówić: „niech mi się stanie jak Ty Boże chcesz.
4. Przywitanie przez małżonków. (propozycja)
Ozdobo Świętej Rodziny. Cudowna małżonko, cudownego mężczyzny. Stajemy przed Tobą Madonno z Dzieciątkiem, jako małżonkowie, którzy wiedzą, co to wychowanie dzieci i troska o rodzinę. Stajemy przed Tobą z naszymi radościami i troskami. Z euforią i bólem. Twe matczyne serce radowało proroctwo mówiące o wielkości Twego Syna, ale smuciła droga, która miała do tej wielkości wieść. Byłaś dumna z Jezusa, kiedy zadawał mądre pytania w świątyni, ale też martwiłaś się tym, że zagubiłaś Go na trzy dni. Cieszyłaś się z tłumów, które za Nim wędrowały i słuchały nauki, ale smuciło Cię to, co ludzie mówili o Nim, że jest szalony. Przeżywałaś to, czym żyje dzisiaj każdy rodzic. Prosimy Ciebie Matko Boża z Piaseczna, abyśmy naśladując Ciebie, mądrze wychowywali nasze dzieci. Wszak one są właśnie naszą nadzieją na przyszłość. Powiedz wszystko, co potrzebne jest nam do mądrego przejścia przez życie i przekazania wiary dojrzałej młodemu pokoleniu. Królowo Pomorza i Matko Jedności, spraw, abyśmy byli jedno.
5. Przywitanie przez Księdza Proboszcza. (propozycja)
Królowo Pomorza, Pani nasza Kociewska, Matko nasza z Piaseczna.
Przybywasz dzisiaj do nas, w kopii Twojej cudownej Figury, dla uczczenia tej, w której od ponad sześciu wieków jesteś w szczególny sposób obecna w piaseckim sanktuarium. Przybywasz do swoich dzieci, nad którymi roztaczasz swoją przemożną opiekę. Ty, Matko znasz nasze radości oraz smutki i cierpienia. Prosimy Cię, zaradź temu wszystkiemu, co utrudnia nam relację przyjaźni z Twoim Synem i z Tobą. W czasie tego nawiedzenia naszej parafii i dekanatu, naucz nas, jak być do Ciebie podobnym, aby tak, jak Ty, zgadzać się na plany Boże wobec każdego z nas. Pragniemy Królowo Pomorza i Matko Jedności, zabrać Ciebie do siebie, tak jak uczynił to św. Jan, kiedy pod krzyżem Chrystus nazwał go Twoim dzieckiem, a Ciebie Maryjo dał nam za Matkę. To pragnienie zabrania Ciebie dzisiaj do swoich serc i domów, wyrazimy poprzez przemianę naszych serc i życie Bożymi przykazaniami. Jako pasterz parafii, witam Cię Maryjo w imieniu wszystkich zebranych w naszym kościele oraz wiernych całego dekanatu. Czuj się wśród nas Matko, jak u siebie w domu. Amen.
Może nastąpić teraz złożenie kwiatów. Następuje śpiew pieśni. Można skorzystać z modlitewnika piaseckiego.
4. Msza święta.
Liturgia Mszy św. według kalendarza liturgicznego.
Można po każdej Mszy św. odmówić Akt zawierzenia parafii MB Piaseckiej albo litanię do Matki Bożej Piaseckiej lub Modlitwę Jubileuszową.
Modlitwa wiernych (do wykorzystania podczas Mszy św.)
Ante:
Do Boga, który powołał Maryję na Matkę Swego Syna, a która obecna jest pośród nas w wizerunku Piaseckiej Pani, zanieśmy pokorne prośby.
Módlmy się za papieża Franciszka i wszystkich biskupów świata, aby głosili słowo Boże z taką odwagą, jak czynili to apostołowie w dniu Zesłania Ducha Świętego.
Ciebie prosimy...
Módlmy się za naszą Ojczyznę, w roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości, aby była zawsze wierna Bogu, krzyżowi i ewangelii.
Ciebie prosimy...
Módlmy się za chorych i zagubionych, aby Maryja Pocieszycielka strapionych obdarzyła ich potrzebnymi łaskami.
Ciebie prosimy...
Módlmy się o powołania kapłańskie i zakonne w naszej parafii i diecezji, aby nie brakowało tych, którzy będą głosić światu orędzie o zbawieniu.
Ciebie prosimy...
Módlmy się w intencji naszych bliskich zmarłych, zmarłych parafian oraz dusz w czyśćcu cierpiących, aby cieszyli się z przebywania przy Bogu i Jego Matce w niebie, pośród świętych.
Ciebie prosimy...
Módlmy się za nas zgromadzonych na Mszy św. razem z Maryją, „Niewiastą Eucharystii”, aby czas nawiedzenia parafii i naszego dekanatu przyniósł nam zbawienne owoce.
Post:
„Dobry i łaskawy Ojcze, który wszystko powołujesz do istnienia, rozbudź w młodych ludziach pragnienie świętości i pójścia za Chrystusem Dobrym Pasterzem. Otwórz ich serca na dar kapłaństwa oraz daj im swego Ducha, aby z radością i odwagą odpowiedzieli na Twoje wezwanie. Pozwól im doświadczyć Twojej miłości i umocnij w nich ducha służby i głębokiej więzi z Jezusem, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.”
NABOŻEŃSTWO CZUWANIA DEKANATU przed Figurą MB Piaseckiej
Gromadzimy się w kościele o ustalonej godzinie na czuwanie dekanatu przy kopii Figury Matki Bożej Piaseckiej. Na rozpoczęcie kapłan przewodzący Nawiedzeniu przybliża pokrótce historię sanktuarium piaseckiego oraz Figury.
Krótka historia Figury i Sanktuarium
Początków objawień Najświętszej Maryi Panny w Piasecznie można doszukiwać się już w pierwszej połowie XIV wieku. Wskazują na to zeznania świadków w procesie beatyfikacyjnym bł. Doroty z Mątów, która miała do kościoła błogosławionej Dziewicy w Piasecznie, pielgrzymować1. Ksiądz Alojzy Fridrich tak rozpoczyna swój wywód o Piasecznie: Matka Boska w Piasecznie, to chwała ziem pruskich, od wielu wieków mnóstwem cudów sławna. Figura z drzewa rzeźbiona, srebrnymi koronami ozdobiona, a nadto cała srebrem i złotem pokryta. Przedstawia Najświętszą Pannę z Boskim Dzieciątkiem na prawym ręku, które wraz z Matką rączkami kulę ziemską obejmuje2.
Figura Maryi z Piaseckiego kościoła datowana jest na 1380/90 rok. O jej historii z czasów przedreformacyjnych nic prawie nie wiadomo. Dokumentacja została rozgrabiona lub zniszczona przez luteran, którzy w całej okolicy opanowali wszystkie kościoły, z wyjątkiem świątyni w Piasecznie.
Pierwszym cudem, który przetrwał w ludzkich opowiadaniach, miało być uzdrowienie syna Smolarza. Kulawy kaleka na wezwanie Maryi pokuśtykał do drzewa lipowego i zdjął z niego figurę Pięknej Pani. Wówczas miał doznać uzdrowienia. Inne opowiadania mówią, że napił się wody ze źródełka przynaglany przez Madonnę stojąca drzewie i został uzdrowiony. W tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie przesuwa się ten cud nawet na końcówkę XIV wieku.
Po tych wydarzeniach przeniesiono figurę do kościoła, którym było wówczas dzisiejsze prezbiterium. Kościół w Piasecznie był pod wezwaniem Błogosławionej Dziewicy i zbudowany został przez Krzyżaków w 13483 roku. Na przełomie XIV/XV wieku dobudowano w stylu gotyckim trzy nawy świątyni. Zaś w połowie XVIII wieku dwie kaplice: św. Józefa i Matki Bożej Szkaplerznej. Taka rozbudowa kościoła była konieczna ze względu na przybywających do Piaseczna wiernych.
W 1645 roku po kolejnych cudach dokonanych przez Maryję obecną w znaku piaseckiej Madonny z Dzieciątkiem, zwrócono się z wnioskiem do biskupa włocławskiego, Mikołaja Gniewosza o zbadanie cudów, które działy się w Piasecznie oraz zaaprobowanie kultu związanego z gotycką Figurą Matki Bożej. Biskup powołał komisję, która przez cztery lata badała cuda i obserwowała pobożność pielgrzymującego ludu. Biskup włocławski w 16494 roku wydał dekret, w którym zaaprobował kult Maryi w Piasecznie. Cuda które prawdopodobnie również wówczas przebadano to: uzdrowienie Krystyny Radziwiłłowej, wskrzeszenie Anny Konopackiej, uzdrowienie Grzegorza z Dzierżążna i Ewy Szpigłowej z Rynkówki oraz wyciągnięcie z Wisły Zofii z Gogolewa. Spis tych cudów pojawił się jednak dopiero w wizytacji Kilińskiego w XVIII wieku.
Do Piaseczna pielgrzymowali znaczni ludzie. Miał być w piaseckim kościele sam król Jan III Sobieski, który ufundował jako wotum dziękczynne, sklepienie nad trzema nawami kościoła5. Poprzednie miało ulec zniszczeniu podczas drugiej wojny szwedzkiej w 1626 roku. Królowa Marysieńka, być może chcąc zobaczyć dzieło małżonka, udała się w 1676 roku do Piaseczna na odpust Wniebowzięcia NMP zabierając ze sobą francuskiego posła i dyplomatę, biskupa Marsylii Forbin – Jansona. Pielgrzymował do Piaseczna, czyli swojej wsi gniewskiej, Kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego, starosta gniewski, Albrecht Stanisław Radziwiłł z małżonką Krystyną z Lubomirskich. Nawiedzał sanktuarium piaseckie wojewoda inowrocławski Brzozowski, pielgrzymował podskarbi koronny Marcin Zamojski, mąż wojewodzianki chełmińskiej oraz późniejszy król Stanisław Leszczyński. Utrwalił swój pobyt w Piasecznie poprzez znacznie wsparcie budowy kaplicy MB Szkaplerznej, wojewoda malborski Michał Czapski. Pobożnie przybywali do Matki Bożej Królowej Niebios małżonkowie Helena i Stanisław Konarscy, kasztelaństwo z Chełmna i fundatorzy drugich koron (1744). Bywał też Paweł Dąbski drugi wojewoda inowrocławski oraz opaci z Pelplina i Oliwy. Jerzy Ciecholewski i Michał Antoni Hacki – fundator ogromnej monstrancji z 1702 roku, która obecnie znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Z czasów bardziej nam współczesnych warto wymienić zacnego pielgrzyma św. ojca Maksymiliana Marię Kolbego6 z Niepokalanowa, który miał być obecny w Piasecznie podczas Wielkiego Odpustu. Wielką miłością darzyła Matkę Bożą założycielka sióstr Pasterek, błogosławiona matka Maria Karłowska7. Podczas swoich podróży do Pelplina miała też wstępować do kościoła w Piasecznie. Pielgrzymem piaseckim okazał się też św. Jan Paweł II, który 8 września 1968 roku przybył do sanktuarium jako pielgrzym - koronator Łaskawej Figury Matki Bożej.
Drugim miejscem odwiedzanym przez pielgrzymów było i jest tzw. Źródełko Matki Bożej, które znajduje się pół kilometra na południe od kościoła. W tym właśnie miejscu wydarzył się pierwszy cud - uzdrowienie syna Smolarza. Miejsce to leżące w polu w 1894 roku otoczono wysokim murem, pozostawiając wewnątrz ogrodzenia wymurowaną studnię oraz kilka drzew. Za studnią znajdowała się zbudowana z cegieł kaplica Matki Bożej. W latach drugiej wojny światowej Studzienka została zamurowana, gdyż nikt nie odważył się jej zniszczyć, pomimo nacisków okupantów. W 1945 roku została ona odnowiona i poświęcona przez prowincjała Księży Zmartwychwstańców, którzy po wojnie, na prośbę biskupa chełmińskiego objęli Piaseczno przez 22 lata opieką duszpasterską8. Zakonnicy przygotowali też obszerny materiał wykorzystany podczas koronacji Figury Matki Bożej.
Kaplica przy Studzience w obecnym kształcie została poświęcona już podczas wrześniowego odpustu w 1978 roku9. Jej wygląd zawdzięczamy ks. prałatowi Kazimierzowi Myszkowskiemu, który w 1967 roku został w Piasecznie proboszczem i przeprowadził koronację Łaskawej Figury Matki Bożej.
Pielgrzymując do Sanktuarium w Piasecznie włączamy się zatem w ten wielki potok modlitw pokoleń wiernych, którzy od prawie siedmiuset lat doznają od Królowej Pomorza zdroju łask. Okrążając ołtarz Matki Bożej na klanach dotykamy tej ziemi, która słyszała niejedną pokorną ludzką prośbę. Dotykamy tych ścian, które świadczą przez wieki o wielkiej miłości Maryi do swego ludu.
Wprowadzenie w nabożeństwo czuwania.
Za moment rozpoczniemy nabożeństwo czuwania dekanatu ….............. przy kopii Figury Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności z Piaseczna. Nabożeństwo to składa się z modlitw, które dedykowane są dla naszego sanktuarium. Powstały w Piasecznie lub zostały adoptowane przed kilkudziesięciu laty. Powstały tez modlitwy, które odmawiamy w roku jubileuszowym. Chcemy tym naszym nabożeństwem uczcić Najświętszą Maryję Pannę. Być przy Niej, pamiętać i czuwać. Prosząc o Jej wstawiennictwo za nami u Boga.
Na początek śpiewamy pieśń.
Podczas Nowenny można wykorzystać te lub inne pieśni piaseckie.
Nowenna do MB z Piaseczna
Pieśń
Maryję Piasecką od wieków czci lud,
Bo tutaj miał miejsce objawień cud.
Do tronu Jej spieszą wierni z miast i wsi
Aż ust ich błagalna modlitwa brzmi:
Maryjo Piasecka, pokój światu daj.
Weź w swą opiekę cały polski kraj.
Tarczą naszą Maryja i Bóg.
Niech przed nią pierzchnie naszej wiary wróg.
Maryjo Piasecka, roztocz uśmiech swój
Na miasta i wioski, na trud i znój.
Cierpienia osładzaj, osłoń nas od kar
I w sercach nam rozpal miłości żar.
Maryjo Piasecka, pokój światu daj
Weź w swą opiekę cały polski kraj.
Tarczą naszą Maryja i Bóg.
Niech przed nią pierzchnie naszej wiary wróg.
Modlitwa:
Najlepsza Matko nasza i Władczyni, Maryjo! Ty, z tak radosnym uśmiechem spoglądasz na nas z tej łaskami słynącej Figury i od tylu wieków otaczasz ziemię pomorską swoją matczyną opieką. A wyprosiłaś już tyle łask dla wiernych czcicieli twej Piaseckiej stolicy. Ty, która przez tyle wieków nie przestajesz odbierać hołdów wielotysięcznych tłumów pielgrzymów, przyjmij i nasze pokorne modły: modlitwy dziękczynienia, ufności i błagania. Jak przed wiekami, tak i teraz strzeż
i wzmacniaj wiarę naszą nowymi cudami i łaskami, otaczaj matczyną opieką cierpiące i grzeszne swe dzieci.
Pieśń
O Pomorskiej ziemi Pani,
Przed piaseckim Twoim tronem.
Wierni stoją dziś poddani
Aby uczcić Cię pokłonem.
Przez rozległe okolice,
Przez miasteczka, pola, wioski.
Do Piaseckiej Twej stolicy,
Przynosimy życia troski.
Podziękowania
Matko nasza z niebios, przyjmij nasze podziękowania przed tą Figurą, którą sama wyróżniłaś licznymi łaskami.
P: Za uśmiech Twój niebiański
W: Dziękujemy Ci droga Matko
- Za odwieczną Twą opiekę
- Za niezliczone cuda Twoje
- Za uzdrowienie nieuleczalnie chorych
- Za obronę dzieci nienarodzonych
- Za ratunek w chwilach śmiertelnej trwogi
- Za umocnienie i obronę wiary w naszym narodzie
- Za Ojca świętego Jana Pawła II, którego wyprosiłaś kościołowi
- Za wyjednanie łaski nawrócenia
- Za pomoc w uwolnieniu się od nałogów
- Za pomoc przy wyznawaniu swoich grzechów
- Za wszelkie łaski tutaj uproszone
- Za to, że biedni i cierpiący znajdują u Ciebie pociechę i ukojenie
- Za zachowanie czystości wiary i wierności Kościołowi świętemu
- Za to, żeś nas dzisiaj znowu zebrała wokół siebie
- Za pomniejszenie wśród nas nienawiści, zazdrości, plotkarstwa i obmowy
- Za wszystko, co przyczynia się do chwały Twojej w naszym życiu, w naszych rodzinach i w naszym Sanktuarium.
Pieśń
Raduj się małe, sławne Piaseczno,
Że masz u siebie Matkę serdeczną.
Ludzie z daleka z dawien ją znają
Serca pociechy u niej szukają.
O miłosierna Piasecka Pani,
Troski osładzaj, prowadź nas w bój.
Serca i dusze niesiem Ci w dani,
Bo lud pomorski na wieki Twój.
Naucz nas kochać Syna Twojego
Broń nas od chorób, nieszczęść i złego.
Bądź Ty nam Matką, my Twą rodziną
Póki nam życia dni jeszcze płyną.
O miłosierna Piasecka Pani
Troski osładzaj, prowadź nas w bój.
Serca i dusze niesiem Ci w dani,
Bo lud pomorski na weki Twój.
Prośby
Radosna nasza Pani, przyjmij łaskawie zbyt może śmiałe prośby nasze, abyś wzmocniła wiarę naszą nowymi łaskami i nie przestała roztaczać nad nami swej matczynej opieki, jak za czasów ojców naszych.
P: Miłośniczko Figury w Piasecznie
W: Wzmocnij wiarę naszą.
- Miłośniczko piaseckiej Studzienki
- Opiekunko przodków naszych
- Opiekunko nasza od wieków
P: Prośby nasze, przedobra Matko, są wielorakie. Choć niegodni, błagamy z pokorą i ufnością.
W: Otocz nas Swoją matczyną opieką.
- Matko radosna
- Matko tuląca Boże Dziecię
- Matko wspierająca Je w dźwiganiu świata
- Matko unoszona do nieba
- Matko Jedności wyznawców Chrystusa
- Królowo chórów anielskich
- Królowo przyjmująca hołdy panów, książąt i królów
- Królowo Pomorza
- Władczyni Kociewia
- Gwiazdo Przewodnia
- Pani naszej parafii
- Hetmanko pomorskiego rycerstwa
- Zwycięska Hetmanko spod Chocimia
- Pogromczyni błędnowierstwa na Kociewiu
- Przyczyno jedności i miłości w naszych rodzinach
- Wspomożycielko rozwoju powołań do służby Bożej
- Uzdrowicielko kaleki przy Studzience
- Uzdrowicielko księżnej Radziwiłłowej
- Wskrzesicielko Anny Konopackiej
- Niebiańska Ratowniczko z wiślanej topieli
- Uzdrowicielko w Rynkówce i Dzierżążnie
- Nasza cudowna lekarko w chorobach
- Łaskawa opiekunko pielgrzymów
- Cudowna Żywicielko i Wskrzesicielko wiary świętej
Rachunek sumienia i żal za grzechy
W potrzebach naszych bliźnich Bóg jest nam szczególnie bliski i czeka na nasze decyzje. "Coście uczynili jednemu z braci moich, mieście uczynili". W rachunku sumienia zastanówmy się teraz, jakie są nasze kontakty z bliźnimi. Czy są one budujące i podnoszące na duchu? Czy mobilizują nas i nasze otoczenie do czynienia dobra? Czy jesteśmy pomocni, ofiarni, służebni? Czy dzielimy się tym, co umiemy i posiadamy? Jeśli sumienie nam coś wypomina, to przeprośmy Boga za nasze grzechy (chwila prywatnej modlitwy).
Z serdeczną prośbą zwróćmy się teraz do Matki Najświętszej, by nas nauczyła postaw, w których rozmiłował się i gustuje Bóg.
P: Maryjo w Piasecznie, naucz nas być ofiarnymi dla drugich i walczyć z samolubstwem.
W: Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Matko.
- Maryjo w Piasecznie, naucz nas troski o własną świętość i o drugich uświęcenie
- Maryjo w Piasecznie daj, by w naszej parafii panowała jedność oraz miała atmosfera pokoju i radości
- Maryjo w Piasecznie, naucz nas, jak my mamy służyć Bogu i bliźniemu w radości
- Maryjo w Piasecznie, wspieraj młodzież szukającą swojej drogi życiowej
- Maryjo w Piasecznie broń nas przed klęską pijaństwa i rozpusty
- Maryjo w Piasecznie, uproś łaskę nawrócenia najbardziej zatwardziałym grzesznikom
- Maryjo w Piasecznie, pomóż rodzinom rozbitym wrócić do jedności
- Maryjo w Piasecznie, miej w opiece chorych, opuszczonych, osamotnionych i przebywających w więzieniach.
Odczytywanie próśb i podziękowań
Czcijmy i kochajmy Maryję! Zaufajmy jej. Ona czeka, czeka abyśmy wezwali Jej pomocy i nie omieszka nam rychło pośpieszyć na ratunek.
Przedstawmy teraz nasze prośby i podziękowania spisane na kartkach.
Wiemy, najlepsza Matko, że możemy Cię o wstawiennictwo u tronu Bożego prosić, bo doświadczyliśmy skuteczności Twego orędownictwa przed Bogiem. Sami także w trudnych chwilach naszego życia przekonaliśmy się, że:
P: żadne niebezpieczeństwo nie było tak groźne, by go odwrócić nie mogła
W: Maryja
- żaden ból tak srogi, by go ukoić nie mogła
- żaden samotnik tak zapomniany, by go odnaleźć nie mogła
- żadna pokusa tak mocna, by jej zwyciężyć nie mogła
- żądna potęga ziemska tak silna, by jej złamać nie mogła
- żaden grzesznik tak nędzny, by nad nim zmiłować się nie miała
- żadna modlitwa tak niedołężna, by jej wysłuchać nie miała
- żaden dar tak mały, by go Jezusowi zanieść nie miała
- żadna godzina tak ciężka, w której by na pomoc przybyć nie mogła
- żaden grzesznik tak opuszczony, by go do nieba wprowadzić nie mogła
- żaden smutek tak wielki, by pocieszyć nie mogła.
Pieśń
Matko Radosna, wspieraj nas w troskach.
Wypraszaj nam łaski i prowadź cnót blaskiem. (3x)
P: Matko Radosna, naucz nas od wczesnego rana
W: Z dobrocią uśmiechać się.
- Matko Radosna, naucz nas rozmawiając
- Matko Radosna, naucz nas w pracy
- Matko Radosna, naucz nas do chorych i cierpiących
- Matko Radosna, naucz nas do starszych
- Matko Radosna, naucz nas do nieprzyjaciół
- Matko Radosna, naucz nas do wszystkich ludzi.
P: Matko nasza Radosna
W: Wyjednaj nam radość niebiańską.
Módlmy się:
Boże, który obdarzyłeś swoją Matkę przedziwnej mocy skutecznym stawiennictwem i Jej Piasecką Figurę wstawiłeś tyloma już łaskami i cudami, dozwól nam, którzy czcimy Ją stałą nowenną, doznać skutków Jej matczynej opieki, przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Pieśń na zakończenie nowenny
Jeśli po nowennie następuje dalsza część nabożeństwa, to lepiej zastąpić poniższą pieśń inną.
Maryjo, przed Twym obrazem,
Może już ostatnim razem.
Może Cię już nie zobaczę,
Pozwól, niech się dziś wypłaczę.
Miłosierna słodka Pani,
Serce moje daję w dani.
Rozum, wolę, duszę, ciało
Weź w opiekę swoją stałą.
Żegnam Cię, Matko serdecznie
U Twego tronu w Piasecznie.
Zawsze będę kochać Ciebie,
Tu na ziemi, potem w niebie.
Modlitwa różańcowa
Modlitwę różańcową można podzielić na poszczególne parafie w dekanacie. Przedstawiciele parafii mogą czytać rozważania, inni prowadzić dziesiątki różańcowe...
Podzielić należy dużo wcześniej. Uzgodnić zaś z Księdzem, który przybędzie z Figurą podczas jego pobytu przed południem w parafii.
W niedzielę 13 maja można różaniec odmówić na sposób fatimski, z uniesionymi ku górze rękoma lub w procesji wokół kościoła z Figurą MB Piaseckiej.
Wprowadzenie (propozycja)
W tych wszystkich intencjach, (które zostały odczytane podczas Nowenny i) które mamy w naszych sercach, pragniemy teraz odmówić tajemnicę chwalebną różańca świętego. Włączamy w tę modlitwę naszych chorych, chorych kapłanów, oraz nasze rodziny – modląc się o jedność dla nich i opiekę Matki Bożej. Pamiętamy o kapłanach posługujących w parafiach naszego dekanatu. O modlitwie w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Modlimy się za dzieci oraz młodzież, aby były wierne przyrzeczeniom wypowiedzianym podczas sakramentów pierwszej komunii św. oraz bierzmowania. W modlitwie pamiętamy o naszej Ojczyźnie, by była wierna Bogu, krzyżowi i ewangelii. Modlimy się za nasze parafie, abyśmy byli świadkami Chrystusa oraz we wszystkich intencjach naszego księdza Biskupa. Módlmy się także o pokój na świecie i za papieża Franciszka.
Wierzę w Boga.......
Propozycje rozważań.
Pomiędzy poszczególnymi dziesiątkami różańca można śpiewać pieśni piaseckie.
Zmartwychwstanie Pana Jezusa.
„W pierwszy dzień tygodnia [niewiasty] poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. Kamień od grobu zastały odsunięty. A skoro weszły, nie znalazły ciała Pana Jezusa. Gdy wobec tego były bezradne, nagle stanęło przed nimi dwóch mężczyzn w lśniących szatach. Przestraszone, pochyliły twarze ku ziemi, lecz tamci rzekli do nich: «Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał” (Łk 24, 1-6).
Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, to wszystkie sakramenty byłyby tylko Jego miłym wspominaniem. Jednak On zmartwychwstał i żyje w sakramentach, w Kościele, w Swoim Słowie. Sama śmierć na krzyżu byłaby wielkim wyczynem idola sprzed dwudziestu wieków. Jednakże znaleźliby się i tacy, którzy uczyniliby to samo, jak wróżbici w Egipcie wobec Mojżesza. Jednak powrócić do życia może tylko Bóg.
Ten sprawiedliwy i miłosierny Bóg pragnie, abyśmy i my mogli przejść ze śmierci do życia, jak dobry łotr, który otrzymał odpust od Jezusa: „powiadam ci, dziś ze mną będziesz w raju” (Łk 23,43).
Sanktuarium piaseckie jest miejscem wielu odpustów. Począwszy od głównego i największego, czyli uroczystości Narodzenia NMP we wrześniu, poprzez odpust MB Szkaplerznej, św. Walentego, św. Jana Nepomucena, św. Alojzego Gonzagi, skończywszy na najmłodszym związanym z tytułem Figury Matki Bożej - na odpuście Królowej Pomorza i Matki Jedności, obchodzonym w niedzielę po 8 maja. Bóg w tym miejscu poprzez Maryję i świętych pragnie darować każdemu przygotowanemu wiernemu kary za grzechy odpuszczone już podczas spowiedzi. Pragnie w tym szczególnym miejscu wyeksponować swoje miłosierdzie.
Wniebowstąpienie Pana Jezusa.
„[Jezus] uniósł się w ich [apostołów] obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba» (Dz 1,9-11).
Trudne zapewne było rozstanie apostołów z Jezusem, którego - można by rzec - odzyskali żywego po Jego śmierci krzyżowej. Teraz wstępuje do Ojca, oni muszą zostać sami i budować Kościół. Bez Ducha Świętego nic nie zbudują. Dlatego zamkną się w Wieczerniku i tam będą czekać na moc z nieba.
Chrystus wywyższył naszą ludzką naturę, bo w niej wstąpił do nieba. Zasiadł po prawicy Ojca i przygotowuje dla nas miejsce. Każdy człowiek winien mieć świadomość, że jest życie po życiu. I to drugie życie jest o wiele prawdziwsze niż pierwsze. Dlatego już tu na ziemi warto przeżyć swój czas jak najlepiej, po Bożemu, aby wiecznie żyć pośród świętych, z Bogiem i Maryją i ze świętymi w niebie, w szczęściu.
W piaseckim kościele znajduje się na podstawie chóru malowidło, przedstawiające krużganki pnące się ku górze, a przez uchylone drzwi na ich końcu widać niebo. Symboliczne przedstawienie Kościoła, który bezpiecznie prowadzi ku niebu. Trzeba iść tylko wewnątrz wąskiego korytarza Bożych przykazań.
Zesłanie Ducha Świętego.
„Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum jakby uderzenie gwałtownego wiatru i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden.
I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami tak, jak im Duch pozwalał mówić” (Dz 2, 1-4).
Trwanie na modlitwie z Maryją zawsze przynosi owoce. Na modlących się zstąpił Duch Pocieszyciel. Duch mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, bojaźni Bożej, pobożności. To swoiste bierzmowanie zebranych w Wieczerniku pokazuje, że otwarcie się na Ducha Świętego i poddanie się Jego mocy, daje człowiekowi to, co potrzebne jest mu do zbawienia.
Wniebowzięcie NMP.
„Gdy jeszcze przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i bracia stanęli na dworze
i chcieli z Nim mówić. Ktoś rzekł do Niego: «Oto Twoja Matka i Twoi bracia stoją na dworze i chcą mówić z Tobą». Lecz On odpowiedział temu, który Mu to oznajmił: «Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?» I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką» (Mt 12, 46-50).
Wydaje się nam, że w Biblii, w kilku miejscach, Jezus jest co najmniej niegrzeczny w stosunku do Swojej Matki. Kiedy po odnalezieniu w świątyni, mówi rodzicom, że był w tym, co należy do Jego Ojca, potem w Kanie Galilejskiej, kiedy zwraca się do Maryi „niewiasto” oraz w powyższym fragmencie, kiedy jak się wydaje, ignoruje przybycie Matki. Chrystus Stwórca i Syn, kocha Swoją matkę
i takiej miłości uczy każdego z nas. Te wydarzenia czy słowa, gdzie doszukujemy się niestosowności, są albo formą oficjalną oznajmiającą coś słuchaczom, albo po prostu wskazaniem Jezusa, że i my możemy być dla Niego tak bliscy, jak Matka. A Chrystus wziął Ją przecież do nieba z duszą i w ciele.
W sanktuarium w Piasecznie Matka, kociewskiej i pomorskiej krainy, mówi do nas podobnie, jak Chrystus w ewangelii według św. Mateusza: „czy tylko Jezus jest moim Synem? Oto moi synowie i córki, którzy modlą się przed cudowną Figurą w Piasecznie i wypełniają wolę Mego Syna”.
Ukoronowanie Maryi w niebie.
„Wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (Ap 12,1).
Już Jan Apostoł w swojej Apokalipsie roztoczył przed nami wizję Królowej
i Pani świata. Tej, która będzie królować nad całym stworzeniem, widzialnym
i niewidzialnym.
Taka sama wizja umieszczona jest w „wielkim ołtarzu”, w którym znajduje się figura Królowej Pomorza i Matki Jedności. Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty są sprawcami ukoronowania „Regina Caelorum” – Królowej Niebios. Bóg wszystko, co stworzył, uczynił dobrym. Stworzył człowieka i dał mu duszę nieśmiertelną i pragnie, aby ten królował z Nim również w niebie.
Matko Boża Piasecka – módl się za nami.
Litania do MB Piaseckiej
Kyrie, eleison. Chryste, eleison. Kyrie, eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo, Matko Boża - módl się za nami
Cudowna Dziewico z Piaseczna
Matko cudownego źródełka
Matko serdeczna
Matko Jedności wyznawców Chrystusa
Matko cudna w swym uśmiechu
Matko łaskawa
Matko pięknej miłości
Matko tuląca Boże Dziecię
Matko troszcząca się o nienarodzonych
Matko uwalniająca z nałogów
Matko ratująca z wiślanej topieli
Matko prowadząca bezpiecznie kierowców
Pani naszej parafii
Patronko ziemi kociewskiej
Pani błogosławiąca pracy na roli
Pocieszycielko bł. Doroty z Mątów
Pogromczyni błędnowierstwa na Kociewiu
Jedyna nadziejo zrozpaczonych
Cudowna lekarko w chorobach
Gwiazdo przewodnia
Hetmanko pomorskiego rycerstwa
Darząca łaskami pielgrzymów
Ucieczko grzesznych
Opiekunko dzieci i młodzieży
Miłosierna Piasecka Pani
Przyczyno jedności i miłości w naszych rodzinach
Stolico Mądrości
Uzdrowicielko kaleki przy Studzience
Uzdrowicielko księżnej Radziwiłłowej
Uzdrowicielko w Rynkówce i Dzierżążnie
Wskrzesicielko Anny Konopackiej
Uzdrowicielko bł. Marty Wieckiej
Umacniająca św. Maksymiliana Kolbe
Umiłowana Matko św. Jana Pawła II
Wskrzesicielko wiary świętej
Wspomożycielko rozwoju powołań do służby Bożej
Królowo pomagająca w rozpoznaniu życiowej drogi
Królowo Pomorza
Królowo nieba
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
K. Módl się za nami, Święta Boża Rodzicielko.
W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się.
Panie, nasz Boże, daj nam, sługom swoim, cieszyć się trwałym zdrowiem duszy i ciała i za wstawiennictwem Najświętszej Maryi, zawsze Dziewicy, uwolnij nas od doczesnych utrapień i obdarz wieczną radością. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Prosimy, aby Ksiądz Dziekan odczytał akt zawierzenia całego Dekanatu Matce Bożej z Piaseczna.
Kapłan staje przed Figurą MB i odczytuje Akt.
Akt zawierzenia dekanatu MB Piaseckiej
Przepiękna nasza Pani, która w tym cudownym wizerunku tu, na Pomorzu nam królujesz, którą mamy zaszczyt teraz gościć w naszym dekanacie. Tyś naszą Matką i Królową. Nie ma znaczenia dla nas tytuł Twój - czy jesteś częstochowska, licheńska, lubiszewska, kościerska, płochocka, topoleńska, byszewska, czy piasecka. Ty Maryjo, jedna jesteś w niebie i stamtąd za nami przyczyniasz się u Boga. Jesteś Matką z Betlejem, z Kany Galilejskiej, ze świątyni jerozolimskiej, z Nazaretu, z Golgoty. Jesteś Matką Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Boga. Naszego Zbawcy. W testamencie krzyża Jezus dał nam Ciebie za Matkę. Dzięki Niemu, Matko, jesteś i nam Matką.
Dlatego dzisiaj uciekamy się do Ciebie, prosząc Cię o wstawiennictwo, opiekę, wsparcie i pomoc w trwaniu w świętej przodków naszych wierze.
Matko Piasecka. Przyrzekamy żyć każdego dnia według Bożych Przykazań. Mieć otwarte serca na Słowo Boże i tak, jak Ty Matko, nieść Je ludziom. Będziemy wychowywać młode pokolenie według najlepszych wzorców, jakie w Twojej szkole znaleźć możemy. Pragniemy, aby nie było ludzi, którzy zagubią gdzieś wiarę w Twego Syna. Przyrzekamy walczyć z nałogami i uzależnieniami, by nie było ludzi zniewolonych i wykluczonych.
Wołamy do Ciebie, Matko:
P. Królowo Pomorza i Matko Jedności.
W. Przyrzekamy.
Matko Syna Bożego. Tylko w rodzinach złączonych więzami miłości może kształtować się człowiek, który potrafi kochać. Będziemy zabiegać o to, by polskie rodziny były silne Bogiem, wolne od nieporozumień, niezgody i braku wzajemnego szacunku. By rodziny rozbite na powrót stały się jednością, a skłóceni otrzymali łaskę pojednania. Napełniaj miłością ofiarną serca ojców i matek, by życie żadnego dziecka nie było zagrożone. Będziemy walczyć o to, aby nie było ludzi, którzy budują swój dom na piasku, żyjąc wspólnie, bez błogosławieństwa Twego Syna.
Wołamy do Ciebie, Matko:
P. Królowo Pomorza i Matko Jedności.
W. Przyrzekamy.
Matko Jedności, przyrzekamy budować jedność regionalną i narodową. By Ojczyzna nasza była wierna Bogu, krzyżowi i ewangelii. By parafie naszego dekanatu były prawdziwymi wspólnotami wiary i miłości. By nie było pośród nas ludzi, którzy stracili nadzieję na lepsze życie. Będziemy walczyć ze zgorszeniami, utratą wiary i trwaniem w ciężkich grzechach. Będziemy dbać o dobre imię Ojczyzny i nasze oraz bliźnich naszych.
Wołamy do Ciebie, Matko:
P. Królowo Pomorza i Matko Jedności.
W. Przyrzekamy.
Wychowawczyni powołań kapłańskich. Zawierzamy Tobie wszystkich kapłanów naszego dekanatu. Niech będą prorokami Twego Syna, posłańcami, którzy będą mówili prawdę o Bożej miłości, również tej w znaku krzyża i będą tej prawdzie wierni. Prosimy Ciebie, Uzdrowienie Chorych, za tymi, którzy potrzebują modlitwy, bo cierpią. Okaż im swoją łaskę, by mogli odzyskać siły i dalej dawać świadectwo żywej wiary.
Wołamy do Ciebie, Matko:
P. Królowo Pomorza i Matko Jedności.
W. Przyrzekamy.
Maryjo z piaseckiego ołtarza, prosimy Ciebie o dobre przygotowanie się, przez tę peregrynację kopii Twej Łaskawej Figury, do jubileuszu koronacji Twego wizerunku, której dokonał kardynał Karol Wojtyła w niedzielę 8 września 1968 roku. Pragniemy, aby wędrówka Twoja po dekanatach Kociewia spowodowała, że zadrga w nas serce, że będziemy dla Ciebie jako dzieci, które są posłuszne Bożemu słowu. Amen.
Św. Janie Pawle II - módl się za nami.
Królowo Pomorza i Matko Jedności – módl się za nami.
Pod Twoją obronę....
Pieśń
Przewodniczący nawiedzeniu wprowadza do pożegnania figury Matki Bożej. Osoby wyznaczone, by przenieść Figurę do samochodu – kaplicy, ustawiają się po dwóch storonach podium.
Żegnamy już Matkę Bożą, która powraca do Sanktuarium, gdzie obrała sobie miejsce swego przebywania. Niech to spotkanie pozostanie w naszych sercach. Niech będzie ono mobilizacją dla nas, by w niedzielę 9 września tego roku, stanąć przy ołtarzu polowym w Piasecznie i oddać hołd Matce naszego Pana.
Królowo Pomorza, bądź przy nas nieustannie i prowadź nas do żywota wiecznego. Amen.
Pieśń
Formujemy procesję i ruszamy wraz z ludem do bramy kościoła. Tam, po ustawieniu Figury wewnątrz samochodu można zaśpiewać "O Maryjo żegnam Cię..".
Akt zawierzenia parafii MB Piaseckiej
Maryjo, nasza Pomorska Królowo. Przychodzisz dzisiaj do naszej parafii, tak samo jak z wielką radością przybyłaś przed wiekami do domu Elżbiety. Do krewnej przybyłaś, by dzielić z nią radość i pomóc jej w cudownym macierzyństwie. Do nas przychodzisz, aby dzielić radość, brać udział w troskach i wskazywać na Jezusa, mówiąc, byśmy czynili to, co On nam powie. Pragniemy teraz Uśmiechnięta Piasecka Pani, zawierzyć Tobie naszą parafię. Wszystkie radości, troski i plany nasze związane z domem Bożym oraz własnymi domostwami i obejściami.
Zawierzamy Tobie Matko najpierw naszą troskę o młodzież i dzieci. Ty znasz radości i trudności wychowawcze. Prosimy, aby nasza młodzież pragnęła Ciebie naśladować. By dziewczęta były zapatrzone w Twój geniusz kobiecości. Aby chłopcy, patrząc na Ciebie, widzieli jakby w lustrze postawę, jaką w stosunku do Ciebie przybrał św. Józef. Ten genialny mężczyzna, najczystszy opiekun Dziewicy, zwierciadło cierpliwości. Prosimy, by dzieci naszej parafii mogły przeżywać swoje dzieciństwo w radości, szczęściu odpowiedzialnych rodziców i bezpieczeństwie moralnym.
Przyrzekamy Tobie Matko strzec najmłodszych, najsłabszych i tych, którzy uczą się żyć.
Proboszcz: Królowo Pomorza, przyrzekamy
Wierni: Królowo Pomorza, przyrzekamy
Maryjo tworząca Świętą Rodzinę. Przyrzekamy w naszej parafii strzec życia małżeńskiego i rodzinnego. Będziemy dawali przykład, jak żyć w wierności, miłości i służbie. Jak budować dom na skale, aby rodziny nasze były trwałe. Przyrzekamy nie akceptować mody współczesnego świata, która każe młodym żyć na próbę razem, bez zobowiązań. Będziemy zachęcać i sami żyć Bożymi przykazaniami. Aby pod dachami domów naszej parafii panowała prawdziwa miłość, jedność i wierność oraz uczciwość.
Proboszcz: Królowo Pomorza, przyrzekamy
Wierni: Królowo Pomorza, przyrzekamy
Wychowawczyni powołań kapłańskich. Przyrzekamy Tobie, że będziemy w parafii naszej i rodzinach wspierać rodzące się powołania do służby Twemu Synowi i Kościołowi. Będziemy pomagać w rozpoznawaniu Bożego głosu i w rozwijaniu pobożności młodych ludzi. Troska o powołania, to troska misyjna, aby nie brakowało tych, którzy zostaną posłani, by głosić ewangelię.
Proboszcz: Królowo Pomorza, przyrzekamy
Wierni: Królowo Pomorza, przyrzekamy
Maryjo Piasecka, która dokonałaś tylu cudów w Twoim pomorskim sanktuarium w Piasecznie. Zawierzamy Tobie wszystkich chorych, zrozpaczonych, ubogich, potrzebujących pomocy. Ty jesteś najlepszą opiekunką we wszelkich trudnościach, zaradź potrzebom tych, którzy są w potrzebie. Spraw, abyśmy my zauważali potrzeby bliźnich. Abyśmy byli nie tyle sprawiedliwi, co miłosierni. Jak Ty, Matko Miłosierdzia.
Proboszcz: Królowo Pomorza, przyrzekamy
Wierni: Królowo Pomorza, przyrzekamy
Matko Bolesna. Zawierzamy Tobie tę część parafian, która nie zna drogi lub pozwoliła zarosnąć drodze do kościoła. Za tych, którzy nie wierzą, ale jeszcze bardziej tych, którzy wiarę utracili. Za tych, którzy deklarują wiarę, a żyją jakby Boga nie było albo, kiedy przychodzi czas świadectwa, uciekają jak apostołowie spod krzyża. Ich wszystkich Tobie zawierzamy, Maryjo. A my przyrzekamy całym sercem dawać świadectwo wiary, aby i oni mogli poznać Ciebie i Twego Syna i uwierzyć.
Proboszcz: Królowo Pomorza, przyrzekamy
Wierni: Królowo Pomorza, przyrzekamy
Matko Jedności. Zawierzamy Tobie wszystkich kapłanów pracujących w naszej parafii, (siostry zakonne), wszystkie rodziny i małżeństwa. Ludzi samotnych, młodych i dzieci. Zawierzamy mężczyzn i kobiety, wszystkich, którzy tworzą naszą wspólnotę parafialną. Wszystkie grupy parafialne.
My wszyscy przyrzekamy tworzyć prawdziwą wspólnotę wiary, nadziei i miłości. Ty zaś Matko Jedności osłaniaj nas swoim płaszczem matczynej miłości i prowadź do Syna Twojego. Amen.
MODLITWA JUBILEUSZOWA
na 50-lecie koronacji Łaskawej Figury Matki Bożej Piaseckiej
Bogurodzico Dziewico Maryjo, nasza Pomorska Królowo!
Niepokalana nasza Matko!
Tyś wyniesiona i ukoronowana w niebie, przez Ojca i Syna i Ducha Świętego.
Tyś Panią nieba i ziemi.
Królujesz nam w Piasecznie od ponad sześciu wieków,
Rozdając proszącemu Ciebie pomorskiemu ludowi łaski:
uzdrowienia, wskrzeszenia i nawrócenia.
Stojąc przed Twoim tronem na kociewskiej ziemi,
Prosimy Ciebie,
By jubileusz 50-lecia koronacji Twego piaseczyńskiego wizerunku
Pobudził nas do budowania żywych relacji wiary i miłości z Bogiem,
A w Prawdzie Ducha Świętego z drugim człowiekiem.
Tyś Maryjo wzorem posłuszeństwa Bożemu słowu.
Spraw, byśmy potrafili Ciebie naśladować w Twoim oddaniu
Synowi i Jego Kościołowi.
Niech przemiana naszego życia według Twego Serca
Uśmiechnięta Piasecka Pani
Będzie dla Ciebie najpiękniejszym naszym darem,
Który lud pomorski pragnie ofiarować Tobie
Królowo Pomorza i Matko Jedności.
Amen.
Bądź pozdrowiona o Piasecka Pani!
Bądź pozdrowiona o Piasecka Pani,
serca i pienia niesiem Tobie w dani.
Niech Twoja chwała z całej okolicy,
przyciąga wiernych do Twojej stolicy.
2. Od dawnych wieków słyniesz tu łaskami,
nie szczędząc leków, szafując darami.
Matko Piasecka, przyjmij nasze pienie,
uproś nam pokój i wieczne zbawienie.
Boga chwalcie, pozdrwawiajcie Maryję Pannę
Boga chwalcie, pozdrawiajcie Maryję Pannę.
Wznoście głosy pod niebiosy tu nieustannie.
W utrapieniu Ją wzywajcie, bowiem przez Nią otrzymacie,
O co tylko do zbawienia prosić będziecie.
2. Tu w Piasecznie klejnot drogi nam się znajduje.
W różnych trwogach i chorobach wiernych ratuje.
Figura Matki w Piasecznie objawiona cudów wiecznie.
Tej więc Pani, my poddani pokłon oddajmy.
Dobranoc Polska Królowa!
Zgasły już słońca złote promienie, ludzkość już we śnie jakby nie żyje.
Ziemię pokryły pomroczne cienie i lud po pracy żegna Maryję.
Ref.: Dobranoc Polska Królowa, nasza Pani Różańcowa.
Dobranoc śliczna Lilio, Piaseczeńska Ty, Maryjo.
Dobranoc, dobranoc.
2. Żegnaj Maryjo, czekamy z rana, nas nie wypuszczaj ze Swej opieki,
Byśmy chwalili Chrystusa, Pana, Ciebie kochali, Maryjo na wieki.
Królowo Pomorza
Królowo Pomorza, morza, pól i gór. Do stóp Twych padamy, przyjm błagalny chór.
Ref.: Zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś Piasecka Panno, Maryjo!
2. Niech z wiarą, nadzieją dla miłości Twej, do Ciebie lgną wierni jak do Matki swej.
Ref.: Zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś Piasecka Panno, Maryjo!
3. O Lilio śnieżysta, nas od grzechu strzeż, i cnoty praojców, w domach naszych strzeż.
Ref.: Zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś Piasecka Panno, Maryjo!
4. Nad naszą krainą, ręce swoje wznieś.* Błogosław Ojczyznę i w opiekę weź.
Ref.: Zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś, zdrowaś Piasecka Panno, Maryjo!
Maryję Piasecką od wieków czci lud
Maryję Piasecką od wieków czci lud, bo tutaj miał miejsce objawień cud.
Do tronu Jej spieszą wierni z miast i wsi, a z ust ich błagalna modlitwa brzmi:
Ref.: Maryjo Piasecka pokój światu daj, weź w swą opiekę cały polski kraj.
Tarczą naszą Maryja i Bóg! Niech przed Nią pierzchnie naszej wiary wróg.
2. Maryjo Piasecka, roztocz uśmiech swój na miasta i wioski, na trud i znój.
Cierpienia osładzaj, osłoń nas od kar i w sercach nam rozpal miłości żar.
Ref.: Maryjo Piasecka pokój światu daj, weź w swą opiekę cały polski kraj.
Tarczą naszą Maryja i Bóg! Niech przed Nią pierzchnie naszej wiary wróg.
Maryjo przed Twym obrazem
Maryjo przed Twym obrazem, może już ostatnim razem.
Może Cię już nie zobaczę, pozwól niech się dziś wypłaczę.
2. Miłosierna, słodka Pani, serce moje daję w dani.
Rozum, wolę, duszę, ciało, weź w opiekę swoją stałą.
3. Żegnam Cię, Matko serdecznie, u Twego tronu w Piasecznie.
Zawsze będę kochać Ciebie, tu na ziemi, potem w niebie.
Matko Piasecka wspieraj nas
Matko Piasecka wspieraj Nas, lecz nasze rany, osusz łzy.
Śpiesz nam z pomocą w każdy czas, a nade wszystko w ciężkie dni.
Sama obrałaś naszą wieś na miejsce licznych Twoich łask.
Smutnym pociechę pragniesz nieść, z ołtarza siejąc Boży blask.
Bądź nam Patronką w szare dni i prowadź nas do niebios bram.
My wiernie będziem służyć Ci, a Ty bądź zawsze Matką nam.
Matko Piasecka, Matko ukochana!
Matko Piasecka, Matko ukochana, kornie zginamy przed Tobą kolana!
I Ciebie Matko, wzywamy w pokorze: Twa tylko litość nas pocieszyć może.
2. O Miłosierna, o Królowo nieba! Ty wiesz, co dziatkom Twoim jest potrzeba;
Wstaw się za nami do Twojego Syna, litości pełna i Matko jedyna.
3. Gdzież się uciekać mamy nędzne dziatki? Czyż nie do Ciebie, ukochanej Matki?
Wszak serce Twoje otwarte każdemu, a osobliwie nędzą strapionemu.
4. Od wieków znane liczne cuda Twoje, łask niepojętych nieprzebrane zdroje;
Tego są świadkiem Twa sukienka złota, korona, berło i kosztowne wota.
5. Książę Radziwiłł, srogo zasmucony, z ciężkiej choroby ukochanej żony.
Z zamku gniewskiego do Maryi śpieszy, w niezłomnej wierze, iż Ta go pocieszy.
6. A gdy wniesiono księżnę do kościoła, książę wraz z ludem do Maryi woła:
Matko Piasecka, Matko wszech litości, racz nieszczęśliwą wyrwać z jej słabości.
7. I cóż się dzieje? Księżna zdrową wstaje, klęka przed Matką, dzięki Jej oddaje;
Oddaje dzięki z książęciem społecznie, Cudownej Matce, słynącej w Piasecznie.
8. Owa brzemienna, żyjąc z dobrem ściśle, tonie pod Gniewem, tonie w strasznej
Wiśle;* Wtem do Maryi serce swe rozpala, a Matka nasza życie jej ocala.
9. Skończyła młoda Konopacka życie, smutne rodzeństwo roni łzy obficie;
Lecz do Maryi w wierze nie ustaje, a Bóg już zmarłej nowe życie daje.
10. Gdy zaniemogła z Rynkówki Szpiglowa tak, że już nawet zamknęła się mowa;
Wtem się w swej duszy Matce ofiaruje i w tym momencie zdrowie odzyskuje.
11. Grzegorz z Dzierżążna strasznie osłabiony, bo rok już czwarty na łożu złożony;
Skoro był stawion przed tron drogiej Matki, o cudo! Wraca zdrowo do swej chatki.
12. I dziś, gdzie wiara i jakaś potrzeba, łask swych udziela Ta Królowa nieba;
Matka Piasecka – której w tym kościele, obrazy świadczą, świadczy cudów wiele.
13. O upadnijmy przed Nią na kolana, z miłością chwalmy Matkę niebios Pana:
Bądź pozdrowiona nadobna Lilio, Ucieczko grzesznych, cudowna Maryjo!
14. Raczże wyjednać u Syna Twojego, by nie opuszczał narodu nędznego;
A gdy się zbliży ostatnia godzina, przyjm nas do siebie, o Matko jedyna.
O Piasecka nasza Pani!
O Piasecka nasza Pani, przed kociewskim Twoim tronem,
Wierni stoją dziś poddani, aby uczcić Cię pokłonem!
2. Przed pielgrzymów Twych pochodem, Twoje imię mknie w bezmiary,
Twoje pieśni lecą przodem, święte chwieją się sztandary.
3. Przez rozległe okolice, przez miasteczka, pola, wioski,
do kociewskiej Twej stolicy, przynosimy życia troski.
4. Świętym dążym tu pochodem, w chłodne noce, w zorzy blaski,
po „cudowną Twoją wodę”, po odpustów zbawcze łaski.
5. Przed figurą Twą cudowną, dziś skłaniamy ze czcią twarze,
I składamy dań hołdowną, w krąg obchodząc Twe ołtarze.
6. Przyjmij teraz dar miłości, trud podróży, niewygody,
ciężkie noce, bezsenności, dolegliwość, niepogody.
7. Przyjmij również na ofiarę, nasze serca łaską nowe,
pochylone męskie bary i niewieście skronie płowe.
8. Wskrześ w nas wielką przodków wiarę, co sprawiła tutaj cudy!
Wypraszała łask Twych dary, pomnażała w owoc trudy.
9. Pobłogosław naszej ziemi, jej miasteczkom, siołom, polom,
gdzie przodkowie leżą niemi, powaleni w grób niewolę.
10. Oddal pomór, gromy, grady! Pobłogosław majętności:
lasy, łąki, pola, sady, by plon dały w obfitości.
11. Pobłogosław lud Swój cały: ojców, matki, ich rodziny,
to dla Twojej, Matko chwały, tu pielgrzymką przychodzimy.
Otocz pomocą Matko swe dzieci
Otocz pomocą Matko swe dzieci, wspieraj na każdy dzień;
Promień Twej łaski niech nam zaświeci, smutku rozprasza cień!
Ref.: Maryjo Piaseczeńska, o Matko wzywamy Cię.
Swym płaszczem we dnie i w nocy,* Twe dziadki osłaniać chciej.
2. Wspieraj nas, Matko, Swoją opieką, wśród złudnych życia dróg;
Życie trwa krótko, za życia rzeką czeka nas Ojciec Bóg.
Ref.: Maryjo Piaseczeńska, o Matko wzywamy Cię.
Swym płaszczem we dnie i w nocy, Twe dziadki osłaniać chciej.
3. Chcemy przejść życie w Bożej miłości, unikać grzechów – win;
W wierze praojców, w serca czystości, niech nas umacnia Syn.
Ref.: Maryjo Piaseczeńska, o Matko wzywamy Cię.
Swym płaszczem we dnie i w nocy, Twe dziadki osłaniać chciej.
Pod Twą opiękę o Piasecka Pani
Pod Twą opiękę, o Piasecka Pani chcemy prowadzić „Krucjatę Miłości”.
Bez Twej pomocy sami nie zdołamy wyrobić w sobie ducha ofiarności.
Ref.: O Matko, pięknej miłości, krucjatę wspierać chciej.
Pobudzaj do ofiarności i miłość nam w serca wlej.
2. Pomóż, Maryjo, dostrzec coś dobrego u ludzi grzesznych, pełnych słabości;
Aby o bliźnim nie myśleć nic złego, z każdym rozmawiać językiem miłości.
Ref.: O Matko, pięknej miłości…
3. Pomóż Maryjo pocieszać cierpiących i chorym służyć według naszej mocy,
Aby ubogim i potrzebującym* udzielić chętnie koniecznej pomocy.
Ref.: O Matko, pięknej miłości...
4. Pomóż Maryjo, byśmy przebaczyli i dłoń podali do zgody prawdziwej;
Byśmy skłóconych braci pojednali, dając wyraźnie przykład wiary żywej.
Ref.: O Matko, pięknej miłości...
5. Bądź Przewodniczką, o Zwycięska Pani, abyśmy żyli w braterskiej jedności;
Składamy, Mario w Twoje święte dłonie,* sprawę społecznej „Krucjaty Miłości”.
Ref.: O Matko, pięknej miłości...
Pomorska Pani
Co dzień wieczorem na odgłos dzwonu niech wspólnym tętnem nam serca biją.
To Ty nas wzywasz do Twego tronu, Królowo nasza Maryjo.
Ref.: Pomorska Pani, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam na każdy czas.
Z Twojego tronu, o każdej dobie, wciąż do Jezusa prowadź.
2. Jestem przy Tobie, dziś i na wieki, przy Sercu Twoim i Twego Syna.
Twej pragnę mocy, Twojej opieki, Królowa nasza jedyna.
Ref.: Pomorska Pani, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam na każdy czas.
Z Twojego tronu, o każdej dobie, wciąż do Jezusa prowadź.
3. Czuwam od świtu, by przez dzień cały wielbić i kochać Ciebie, i Pana.
Swą myślą, czynem, duszą i ciałem, Królowo Niepokalana.
Ref.: Pomorska Pani, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam na każdy czas.
Z Twojego tronu o każdej dobie, wciąż do Jezusa prowadź.
Raduj się małe, sławne Piaseczno
Raduj się małe, sławne Piaseczno, że masz u siebie Matkę serdeczną.
Ludzie z daleka z dawień Ją znają, serca pociechy u Niej szukają.
Ref.: O miłosierna Piasecka Pani, troski osładzaj, prowadź nas w bój.
Serca i dusze niesiem Ci w dani, bo lud pomorski na wieki Twój.
2. Naucz nas kochać Syna Twojego, broń nas od chorób, nieszczęść i złego.
Bądź Ty nam Matką – my Twą rodziną, póki nam życia dni jeszcze płyną.
Ref.: O miłosierna Piasecka Pani, troski osładzaj, prowadź nas w bój.
Serca i dusze niesiem Ci w dani, bo lud pomorski na wieki Twój.
Witaj od wieków
Witaj od wieków sławna tu cudami, w serca pokorze znów Cię pozdrawiamy.
Matko Piasecka cudna w swym uśmiechu strzeż nas od grzechu.
2. Ciebie tu czcili możni i rycerze, Tyś umacniała wszystkich w świętej wierze.
I lud z daleka szukał tu pociechy, lecząc swe grzechy.
3. Wiarę umacniaj w sercach swoich dzieci, daj wytrwać w dobrym pośród zła zamieci.
Rozpal w nas miłość do Twojego Syna, Matko jedyna.
4. Prowadź nas, Matko, do samego nieba, w zdrowiu i w szczęściu, i w dostatku chleba.
Strzeż nas od złego jak Swojego dziecka, Matko Piasecka.