Parafia pw. Świętej Trójcy w Lubiszewie Tczewskim jest najstarszą parafią Pomorza Nadwiślańskiego, powstałą w 1198 r. Obiektem kultu w Lubiszewie jest łaskami słynąca figurka Matki Bożej Pocieszenia z 1380 r. Figura została ukoronowana koronami papieskimi w dniu 31 sierpnia 1997 r. przez biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę. W tym samym czasie w Lubiszewie ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
W kościele zachowało się ponadto wiele cennych zabytków w stylu gotyckim, rokokowym i barokowym. Są to między innymi: ołtarz główny ozdobiony gotycką rzeźbą Trójcy Świętej (1420 r.), ambona w kształcie łodzi rybackiej z orłem trzymającym w szponach kartusz (druga połowa XVIII w.), chrzcielnica z figurką biblijnego Jonasza (XVIII w.), konfesjonał (XVIII w.) oraz średniowieczne kropielnice, wykonane z granitu (XIV-XV w.).
W świątyni znajduje się także dar Ojca Świętego – Jana Pawła II, świeca papieska z 2003 roku.
Z lubiszewskiego kościoła pochodzi również figura Matki Bożej Szafkowej z 1400 roku, która po otwarciu przedstawia obraz Trójcy Świętej. Obecnie figura znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie.